Siyez Ekşi Maya 200g 17,00 TL - Kastamonu Depo
  • Siyez Ekşi Maya 200g 17,00 TL - Kastamonu Depo
  • Siyez Ekşi Maya 200g 17,00 TL - Kastamonu Depo
Siyez Ekşi Maya 200g
17,00 TL

Siyez Unundan üretilmiştir. 

İçerik; siyez unu ve su

Miktar

Favori listesine ekle

>17 puan/0,34 TL kazanın 17 puan/0,34 TL kazanın (Harcanan her 1,00 TL = 1 puan, 1 puan = 0,02 TL indirim)
Ürününüz teslim edildiğinde, 0,34 TL değerinde kupona dönüştürülebilecek toplam 17 puan kazanacaksınız .
Sepetinize 300,00 TL lik ürün ekleyin Ücretsiz Gönderim kazanın!

Ücretsiz gönderim Yurtiçi KARGO ve UPS KARGO için geçerlidir. 

Siyez Ekşi Maya Nasıl Beslenir?

Siyez Ekşi Mayamızı Besleyip dolaba kaldırdıktan sonra 3 gün dolapta tutarız. 3 günün sonunda mayamızı dolaptan çıkarır. Tahmini 2 saat sonra besleyip dolaba kaldırabiliriz. Mayamızı da dolapta besleme yaparken kesin kes nötr ısı yalıtımlı kaplar kullanmamız gerekir. Bu da gıdaya uygun plastik kaplar olabilir. Mayamız yaş aldıkça besleme oranları değişir. Eğer uzun yolculuk yaparken mayamızı yanımızda götüreceksek mayamızı serin bir şekilde besleyip yola çıkmalıyız. Bu da 1 maya 5 su 10 un şeklinde olmalı. Bu mayamızın yolculuk boyunca aç kalmasını önleyecektir. Ama bu yolculuk süresi 18 saat ‘den fazla olur ise yeniden besleme yapmalıyız. Çünkü Ekşi Maya bakterisi en aktif olduğu sıcaklık 15 ile 22 derecedir. Anamaya yaşadığı bölge, coğrafya ve besleyen kişinin el rahlesi yaklaşımına göre performansı değişir. Siz ne kadar pozitif yaklaşır iseniz mayanızın da size dönüşü öyle olur. Ana maya her zaman taş değirmen buğday veya çavdar unu ile beslenir.

Siyez Ön Maya (Levin) Yapımı:

Siyez Ön maya ekmek yapmak için yapmamız gereken bir mayadır. Bu maya üretmeden önce ne kadar un kullanacağımızı bilmemiz gerekir. Ön maya kullanma oranı, kış sezonu uçun 1 kg un için 200 gr, yaz sezonu için 150 gr şeklindedir. Bu oranlar yaşadığınız sıcaklık ortamına göre azaltılabilir ama artırılamaz, eğer yaşadığınız ortam nemli ve sıcak bir coğrafya ise 100 gr kadar düşürülebilir, ön maya besleme oranları her zaman için 1 birim maya 2 birim su 2 birim un şeklindedir. Ön mayamızı ana mayamızdan besledikten sonra artan mayadan yaparız.

Ön mayayı şu şekilde yapılır. Örnek verecek olursak 100 gr ana mayamız var. Besledikten sonra elimizde 80 gr ana maya kaldı. Tamamını besler isek; bir kaba 160 gr su konur 80 gr ana maya ilave edilir ve karıştırılır, mayamızın suda çözülmesi sağlanır.Sonra 160 gr un ilave ederiz ve 400 gr bir hamur elde ederiz. Bu bize 2 kg unu mayalamamıza yeter.

Yazın ise 2.750 kg un için kullanabiliriz. Bu hamur 15-18 derece sıcaklıkta 3 ila 4 saat zaman diliminde, ön maya oluşmuş olur eğer mayamız da daha fazla performans istiyor isek aynı oranlarda 2 bir besleme yapabilir, mayamızı çoğaltabiliriz. Bu oluşan mayamızı ekmek hamurunda kullana biliriz. Ön mayamızı beslerken hangi unu kullanıyorsak o un ile besleyebiliriz, beyaz tam buğday, çavdar ile beslersek ekşilik oranı fazla olur, beyaz un ile beslersek ekşilik oranı az olur.

Kastamonu Depo, Siyez Buğdayı, Siyez Unu, Siyez Bulguru ve Siyez ürünlerini Devrekani Deva Gıda San.ve Tic.Ltd.Şti. bünyesinde bulunan ürün üretim ve işleme tesisinde yaparak toptan ve perakende satışa sunmaktadır.

8682655055318
67 Adet

-------------

Yorumlar

Şu an müşteri yorumu yok.

Yorumunuzu yazın

Siyez Ekşi Maya 200g

Siyez Unundan üretilmiştir. 

İçerik; siyez unu ve su

Yorumunuzu yazın
-