Siyez Buğdayı (Taneli) 10 Kg. 370,00 TL - Kastamonu Depo
  • Siyez Buğdayı (Taneli) 10 Kg. 370,00 TL - Kastamonu Depo
Siyez Buğdayı (Taneli) 10 Kg.
370,00 TL

Siyez Buğdayı Kabuğu ayrıştırılmıştır. 

Un yapımına uygun üründür. 

Miktar

Favori listesine ekle

>370 puan/7,40 TL kazanın 370 puan/7,40 TL kazanın (Harcanan her 1,00 TL = 1 puan, 1 puan = 0,02 TL indirim)
Ürününüz teslim edildiğinde, 7,40 TL değerinde kupona dönüştürülebilecek toplam 370 puan kazanacaksınız .
Sepetinize 500,00 TL lik ürün ekleyin Ücretsiz Gönderim kazanın!

Ücretsiz gönderim Yurtiçi KARGO ve UPS KARGO için geçerlidir. 

Siyez Buğdayının Kabuğu Alınmış ve Temizlenmiş halidir.

SİYEZ BUĞDAYI:

Gerçekten buğday türlerinin atası siyez mi?

Kimi kaynaklara göre 12 bin yıl, bazı kaynaklara göre ise 10 bin yıl öncesine dayanan bir buğday çeşidi olan Siyez, modern buğdayın atası olarak bilinmektedir. Genetiği ile oynanmamış tek buğday türüdür. Siyez Buğdayı Kastamonu ve ilçelerinde üretilmektedir. Siyez buğdayının bulgur, un ve unlu mamuller çeşidi olarak Siyez eriştesi, siyez makarnası, siyez ekmeği gibi çeşitliliği bulunmaktadır. 

Siyez Buğdayını diğer türlerden ayıran temel özellikleri Tek başakçıklı ve sık bir kavuz yapısının bulunmasıdır. İşlenmesi oldukça zor bir üründür. 

Dış kavuz denen kısmının kalın olması, ürünü siyez ununa dönüştürülmesi sırasında % 30'a varan fire kaybı vermektedir. Bu ürün bulgura dönüştürüldüğünde ise %50 – 60'a varan fireye ulaşır. Siyez Buğdayı ve işlenmiş hali ile siyez bulgurunun Kastamonu’da son yıllarda büyük miktarlarda üretimi yapılmaktadır. Kışın sert geçtiği Kastamonu siyez buğdayının Türkiye’de en çok ve en rahat yetiştiği bölgedir.

Siyez Guluten oranı oldukça düşük bir buğday çeşididir. Siyez diğer modern buğdaya göre çok daha fazla A vitamini içermektedir. Genetiği ise değişmemiş tek buğday türüdür. Folik asit içeriği fazladır, çinko değeri, karotenoidler daha fazladır ve sindirimi kolaydır. 

Siyez unundan tarhana, erişte, yufka, ezme, makarna ve diğer unlu mamüller  yapılmaktadır. %100 siyez unu olarak alınan ürünlere baktığınızda diğer unlar ile ayırmak pek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle güvenilir üretici veya aracılardan bu ürünü temin etmek gerekmektedir. 

8683907850217
19 Adet

-------------

Yorumlar

Şu an müşteri yorumu yok.

Yorumunuzu yazın

Siyez Buğdayı (Taneli) 10 Kg.

Siyez Buğdayı Kabuğu ayrıştırılmıştır. 

Un yapımına uygun üründür. 

Yorumunuzu yazın
-