Kırık Siyez Bulguru 25 Kg. 925,00 TL - Kastamonu Depo
  • Kırık Siyez Bulguru 25 Kg. 925,00 TL - Kastamonu Depo
  • Kırık Siyez Bulguru 25 Kg. 925,00 TL - Kastamonu Depo
Kırık Siyez Bulguru 25 Kg.
925,00 TL

Dolmalık ve Kısırlık olarak kullanılan Geleneksel Usullerle üretilmiş Kırık Siyez Bulgurudur. 

Taşdeğirmenlerde kırma işlemi yapılır. 

Miktar

Favori listesine ekle

>925 puan/18,50 TL kazanın 925 puan/18,50 TL kazanın (Harcanan her 1,00 TL = 1 puan, 1 puan = 0,02 TL indirim)
Ürününüz teslim edildiğinde, 18,50 TL değerinde kupona dönüştürülebilecek toplam 925 puan kazanacaksınız .
Sepetinize 300,00 TL lik ürün ekleyin Ücretsiz Gönderim kazanın!

Ücretsiz gönderim Yurtiçi KARGO ve UPS KARGO için geçerlidir. 

Siyez Bulguru Nedir? Nasıl Yapılır?

Görüntü olarak işlenmemiş buğdaya benzeyen siyez bulguru da siyez buğdayından elde edilmektedir.  Ülkemizde siyez bulguru yetiştirilen yerlerin en başında ise Kastamonu ilimiz gelmektedir. Siyez bulguru Kastamonu’nun İhsangazi, Seyitgazi, Seydiler, Devrekani gibi ilçelerinde yetiştirilmektedir. Anadolu’da yaygın bir şekilde bilinen bir buğday türü olan siyez bulguru halk arasında kaplıca ya da Kabulca adı ile de bilinmektedir.

Beslenme uzmanlarının tüketilmesi konusunda özel tavsiyelerde bulunduğu bir gıda olan siyez bulguru temel olarak siyez buğdayından elde edilmektedir.

Kastamonu Siyez buğdayı belli aşama ve işlemlerden geçerek siyez bulguru haline getirilir. Siyez bulgurunun elde edilmesi için herhangi bir katkı ya da kimyasal işlem yapılmaz bunun yerine eski çağlardan beri kullanılan geleneksel ve doğal yöntemler kullanılmaktadır.

Siyez buğdayından siyez bulguru elde etmek için yapılan uygulamalar kısaca şu şekilde özetlenebilir;

Öncelikle siyez buğdayı dikkatli bir şekilde büyük kazanlarda kaynatılır.

Kaynatılan siyez bulgurlarının ikinci aşama olarak kurutulması gerekmektedir.

Kutulan siyez bulgurlarının daha sonraki işlemde kırılmadan yarılması gerekmektedir. Yarılması için taş değirmenlere götürülen siyez bulguru tamamen geleneksel işlemler ile tüketilmek üzere hazırlanmaktadır.

Siyez bulguru diğer bulgur çeşitlerine göre besin değeri açısından ve tabi ki sağlığa faydaları bakımından oldukça farklı bir bulgurdur. Diğer hububat çeşitlerindeki en büyük tehlike olan fitrik asit maddesi geleneksel ve doğal yöntemlerle hazırlanan siyez bulgurunda kesinlikle yoktur. Genetiği ile oynanmamış siyez buğdayından üretilen siyez bulguru insan sağlığı için en çok tavsiye edilen ve glisemik endeks düzeyi en düşük ve en ideal olan ürünlerin başında gelmektedir.

Siyez bulguru alınırken dikkat edilmesi gereken husus siyez bulgurunun kırık olmamasına dikkat etmektir. Kırık olmayan ve kabuğu çıkmamış olan siyez bulgurlarının insan sağlığına sağladığı katkıları daha etkilidir.  Siyez bulguru bozulmaz, üzeirnde hiçbir şekilde küf oluşmaz. Uzun yıllar dayanıklı bir şekilde durabilir.

Siyez Bulguru Gluten İçerir Mi?

Son zamanlarda popülerliği iyice artan siyez buğdayından elde edilen siyez bulguru çok araştırılan bir konu haline gelmiştir. Siyez bulguru ile ilgili merak edilen soruların en başında ise siyez bulguru gluten içerir mi ya da siyez bulguru glutensiz mi gibi sorular gelmektedir. Gluten alerjisi olan kişilerin her tür bulguru ve çeşitlerini yememeleri gerekmektedir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki siyez bulgurunda da çok az miktarda olmakla birlikte gluten maddesi bulunmaktadır.  Bu nedenle siyez bulguru hiçbir şekilde gluten içermez ifadesi yanlış bir tanımlama olacaktır. Az miktarda da olsa içinde gluten bulunan siyez bulgurunun tüketimi konusunda hassasiyeti olan kişilere ve özellikle Çölyak hastalarına doktorlarına danışmadan kesinlikle siyez bulgurunu yememeleri tavsiye edilir.

8682655055738
100 Adet

-------------

Yorumlar

Şu an müşteri yorumu yok.

Yorumunuzu yazın

Kırık Siyez Bulguru 25 Kg.

Dolmalık ve Kısırlık olarak kullanılan Geleneksel Usullerle üretilmiş Kırık Siyez Bulgurudur. 

Taşdeğirmenlerde kırma işlemi yapılır. 

Yorumunuzu yazın
-