Açıklama

Siyez Ekşi Maya Nasıl Beslenir?

Siyez Ekşi Mayamızı Besleyip dolaba kaldırdıktan sonra 3 gün dolapta tutarız. 3 günün sonunda mayamızı dolaptan çıkarır. Tahmini 2 saat sonra besleyip dolaba kaldırabiliriz. Ekşi Maya bakterisi en aktif olduğu sıcaklık 15 ile 22 derecedir. Anamaya yaşadığı bölge, coğrafya ve besleyen kişinin el rahlesi yaklaşımına göre performansı değişir. Siz ne kadar pozitif yaklaşır iseniz mayanızın da size dönüşü öyle olur.

Siyez Ön Maya (Levin) Yapımı:

Siyez Ön maya ekmek yapmak için yapmamız gereken bir mayadır. Bu maya üretmeden önce ne kadar un kullanacağımızı bilmemiz gerekir. Ön maya kullanma oranı, kış sezonu uçun 1 kg un için 200 gr, yaz sezonu için 150 gr şeklindedir. Bu oranlar yaşadığınız sıcaklık ortamına göre azaltılabilir ama artırılamaz, eğer yaşadığınız ortam nemli ve sıcak bir coğrafya ise 100 gr kadar düşürülebilir, ön maya besleme oranları her zaman için 1 birim maya 2 birim su 2 birim un şeklindedir. Ön mayamızı ana mayamızdan besledikten sonra artan mayadan yaparız.

Ön mayayı şu şekilde yapılır. Örnek verecek olursak 100 gr ana mayamız var. Besledikten sonra elimizde 80 gr ana maya kaldı. Tamamını besler isek; bir kaba 160 gr su konur 80 gr ana maya ilave edilir ve karıştırılır, mayamızın suda çözülmesi sağlanır. Sonra 160 gr un ilave ederiz ve 400 gr bir hamur elde ederiz. Bu bize 2 kg unu mayalamamıza yeter.

Ürün Detayları
8682655055318
900 Öğeler
Yorumlar(0)

Yorum

Şu an için müşteri yorumu yok.

İnceliyorsunuz “Siyez Ekşi Maya 200g”


.png .jpg .gif

Diğer Ürünlerimiz

Oturum Aç

Menü

Sepetiniz

Sepetinizde başka ürün yok