Siyez Unlu Çekme Helva 240 Gr

58,00 TL 60,00 TL
Vergi dahil

120 Gr Sade, 120 Gr Antep Fıstıklıdır.

Çekme helva Kastamonu’nun Coğrafi işaretli geleneksel lezzetlerinden biridir.

Siyez Unu, limon tuzu, şeker ve bitkisel yağ kullanılarak katkısız hazırlanır.

SKU: 8683907851184
Açıklama

Çekme helva Kastamonu’nun Coğrafi işaretli geleneksel lezzetlerinden biridir.

Siyez Unu, limon tuzu, şeker ve bitkisel yağ kullanılarak katkısız hazırlanır.

Osmanlı saray mutfağında kendine yer bulan ve padişahlarında en sevdiği tatlı çeşitlerinden biri olmayı başaran enfes bir lezzettir.

İlk kez asırlar önce Kastamonu’nda geçen bir aşk hikayesi üzerine denenmiştir.

 

Çekme Helvanın Hikayesi;

Eski zamanlarda Kastamonu bölgesinde yaşayan bir ağa ve güzeller güzeli bir kızı varmış. Ağa adaleti ve hoşgörüsü ile bilinir ve halk tarafından çok sevilirmiş. Kızı evlilik çağına geldiğinde ağayı bir hüzün kaplamış. Kızına derinden bağlı olduğunu ve ondan ayrı bir hayatı düşünemediğini anlatırmış etrafındakilere. Kızıyla evlenmek isteyenleri güzel ve aynı zamanda zor bir imtihan yapmaya karar vermiş. Ağanın hep yanında olan sadık kahyası güzel bir fikir vermiş. “Ağam tatlıyı çok seversiniz. Kızınızın evleneceği adam öyle bir tatlı yapsın ki tatlı kızınızın saç telinden ince olsun. Böyle bir tatlı yapmayı başarana kızınızı verirsiniz.” demiş. Ağanın bu fikir fazlasıyla hoşuna gitmiş. Ve bölgenin dört bir yanına haber salınmış. Ağanın güzeller güzeli kızı ile evlenmek isteyen genç delikanlılar başlamışlar birbirinden güzel tatlılar yapmaya. Ama içlerinden Abdulsamet adındaki bir genç adam annesi ile birlikte ağanın güzel kızı için ve içinde büyüyen aşkı için başlamış çalışmalara… Un, tereyağı ve üzüm pekmezi ile öyle güzel bir helva yapmış ki tam da ağanın istediği gibi kızının saç telinden ince ağızda dağılan enfes bir tatlı olmuş. Ve ağa Abdulsamet’in bu güzel helvasını yedikten sonra kızınla evlenmesine izin vermiş… Bu güzel hikayedeki Abdulsamet’in yaptığı helvaya da çekme helva denilmiş.

 

Ve o zamanlardan bu zamanlara kadar lezzeti hiç bitmeyen hafif ve dillere destan bir tatlı olmaya devam ediyor çekme helva. Kastamonu’ya geldiğinizde sevdiklerinize ve yakınlarınıza ne alabilirim diye düşünürseniz onlara bölgenin en meşhur ve en güzel tatlılarından biri olan çekme helvayı hediye götürebilir ve bu eşsiz lezzetin tadına sevdikleriniz ile birlikte varabilirsiniz…

Ürün Detayları
8683907851184
970 Öğeler
Yorumlar(0)

Yorum

Şu an için müşteri yorumu yok.

İnceliyorsunuz “Siyez Unlu Çekme Helva 240 Gr”


.png .jpg .gif

Diğer Ürünlerimiz

Oturum Aç

Menü

Sepetiniz

Sepetinizde başka ürün yok