Mısır Unu 25 Kg.

970,00 TL
Vergi dahil

Kastamonu Yöresinde üretilen Taş Değirmende öğütülmüş mısır unu.

SKU: 8682655055677
Açıklama

Mısır Unu nasıl yapılır?

Mısır bitkisi, yabani otsu bir bitkiden türediği bilinmektedir. Güney Amerika'dan diğer ülkelere yayılmıştır. Mısır, nemli toprak ve ılık bir iklimi sevmektedir. Türkiye'de hemen hemen her bölgemizde yoğun olarak kullanılmaktadır. Mısırın ekim zamanı Nisan ve Mayıs aylarıdır. Geniş aralıklarla mısır toprağa ekilir.  Mısır, çiçek açıncaya kadar sulama ihtiyacı duymaz. 

Hasat zamanı ise, mısır koçan püsküllerinin kahverengine dönüştüğünde anlaşılır ve hasat edilir. Toplanan mısırlar dış kabuklarından ayrıldıktan sonra güneşe serilerek kurutulur. Kuruyan mısırlar koçanlarından ayrıştırılır. Ayrıştırılan taneli mısır değirmende öğütüldükten sonra un haline getirilir. 

Kastamonu Depo taneli mısırları Devrekani Deva Gıda San.ve Tic.Ltd.Şti. fabrikasında bulunan Taş değirmende öğütme işlemi yapmakta ve mısır unu haline getirilmektedir. 

Mısır Unundan ekmek ve hamur işleri olmak üzere bir çok gıdada kullanılır. Mısır unu düşük gluten içerir. Ata tohumu olan Siyez Buğdayı unu gibi Çölyak olarak bilinen gluten alerjisine sahip olan kişiler bu unu rahatlıkla kullanabilir. Bu kişiler ekmek, tatlı, köfte vb. yiyeceklerinde normal buğday unu yerine, mısır unu veya siyez unu kullanabilirler. 

Mısırın yapıştırıcı, dolgu macunu ve alkol sektöründe de kullanılmaktadır. 

1 çay bağırdağı Mısır Unu yaklaşık değer olarak 250 kaloridir. Mısır unu, potasyum, magnezyum, fosfor, demir, folik asit ve lif açısından zengindir.

Diğer unlarda olduğu gibi Serin, kuru ve kapalı yerlerde cam veya plastik kaplarda hava almayacak şekilde saklanması uygundur. 

Buzdolabı, serin ve kuruluk açısından uygun bir alandır, ancak un dolap içindeki kokuları kendi içine çekeceğinden mutlak sıkı bir şekilde kapatılması uygundur. 

Saklama yapılacak Mısır ununun üzerine bir defne yaprağı konulması böcek ve kötü kokuları uzak tutmaya yardımcı olacaktır. 

Mısır Unu Ve Mısır Nişastası Arasındaki Fark Nedir?

Mısır unu ince öğütülmüş mısırdır. Mısır nişastası ise, mısır çekirdeğinin endosperminden elde edilir. 

Endospermi (Tohumlu bitkilerde döllenme sonucu polar çekirdekler ve spermin birleşmesi ile meydana gelen besin dokusudur) 

Ürün Detayları
8682655055677
100 Öğeler
Yorumlar(0)

Yorum

Şu an için müşteri yorumu yok.

İnceliyorsunuz “Mısır Unu 25 Kg.”


.png .jpg .gif

Diğer Ürünlerimiz

Oturum Aç

Menü

Sepetiniz

Sepetinizde başka ürün yok